| Part Number | GCM188R71H472KA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 316410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R71H472KA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R71H472KA37D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 270 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 0603 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Package/Case | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | X7R |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R71H472KA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.056uF 200V X7R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C563K2RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08053C224M4T2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.1uF 630V X7R 10% Radial 5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for RDER72J104K8K1C11B.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C223KAZ2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.001uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Punched Carrier T R Download PDF datasheet for NMC0402X7R102K25TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.6pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R6PBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.8pF 25V C0G 0.05pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R8ABSTR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1555C1H8R2CA01D.pdf |
|
Kyocera | Cap Ceramic 22pF 50Vdc C0G 2% SMD 0201 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03CG220G50AH.pdf |