| Part Number | GCM216R72A472KA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 335090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0047uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM216R72A472KA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM216R72A472KA37D |
|---|---|
| Max Processing Temp | 270 |
| Case Size | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Package/Case | 0805 |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.6 mm |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM216R72A472KA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12101A222JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 75pF 50V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035A750FAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.001uF 50V C0G 5% SMD 0805 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0805A102JXAMC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 50V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A681KAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0033uF 50V C0G 5% SMD 1210 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1210A332JXAAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 200V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 18122A103JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 1000pF \u00b110% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06031C102KAT2A.pdf |
|
KEMET | CAP 15PF 50VDC C0G 10% SMD 0402 Download PDF datasheet for C0402C150K5GACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C472K4T2A.pdf |
|
KEMET | CAP 4.7UF 6.3VDC X5R 20% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C475M9PAC7196.pdf |