| Part Number | GCM21BR71C335KA73L |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 844210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 3.3uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM21BR71C335KA73L |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM21BR71C335KA73L |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 270 |
| Capacitance Value | 3.3 uF |
| Case Size | 0805 |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1.25 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM21BR71C335KA73L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0068uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM219R72A682KA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.015uF 50V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18125A153JAT2A.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 2.2pF \u00b10.10pF \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A2R2BAT2A.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 0.6pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for 250R05L0R6BV4T.pdf |
|
KEMET | CERAMIC CAP 0.27UF 10% 1000V X7R Download PDF datasheet for SM23B274K102BM.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 16Vdc X7R Dielectric 470pF \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201YC471KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 10V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402ZD104MAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.001uF 100V BX 10% SMD 0805 (0.001%FR) 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CDR31BX102BKUSAJ.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.25pF 100V C0G 0.01pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04021JR25ZBSTR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm (0.01%FR) Bulk Download PDF datasheet for CKR06BX223KR.pdf |