GCM31CC71E106KA03L Murata Manufacturing
GCM31CC71E106KA03L Images
Please contact us for more photos of GCM31CC71E106KA03L
Part Number GCM31CC71E106KA03L
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 10uF 25V X7S 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM31CC71E106KA03L
Datasheet download GCM31CC71E106KA03L.pdf
Request Quotation for GCM31CC71E106KA03L
GCM31CC71E106KA03L Specifications
Part Number GCM31CC71E106KA03L
Construction Flat
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
Capacitance Value 10 uF
Lead Finish Tin Over Nickel
Dielectric X7S
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.6
Pin Count 2
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Supplier Package 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.6 mm
Product Length 3.2 mm