GRM1555C1H120GA01D Murata Manufacturing
GRM1555C1H120GA01D Images
Please contact us for more photos of GRM1555C1H120GA01D
Part Number GRM1555C1H120GA01D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 12pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GRM1555C1H120GA01D
Datasheet download GRM1555C1H120GA01D.pdf
Request Quotation for GRM1555C1H120GA01D
GRM1555C1H120GA01D Specifications
Part Number GRM1555C1H120GA01D
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Max Processing Temp 270
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 12 pF
Tolerance 2 %
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0402
Rad Hard No
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm