GRM155R61A105ME15D Murata Manufacturing
GRM155R61A105ME15D Images
Please contact us for more photos of GRM155R61A105ME15D
Part Number GRM155R61A105ME15D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 10V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GRM155R61A105ME15D
Datasheet download GRM155R61A105ME15D.pdf
Request Quotation for GRM155R61A105ME15D
GRM155R61A105ME15D Specifications
Part Number GRM155R61A105ME15D
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 1 uF
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 270
Dielectric X5R
Package/Case 0402
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 85 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm