GRM21BR61E475MA12L Murata Manufacturing
GRM21BR61E475MA12L Images
Please contact us for more photos of GRM21BR61E475MA12L
Part Number GRM21BR61E475MA12L
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 25V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GRM21BR61E475MA12L
Datasheet download GRM21BR61E475MA12L.pdf
Request Quotation for GRM21BR61E475MA12L
GRM21BR61E475MA12L Specifications
Part Number GRM21BR61E475MA12L
Max Processing Temp 270
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.25 mm
Operating Temperature -55 to 85 °C
Case Size 0805
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 20 %
Dielectric X5R
Voltage(DC) 25 V
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 4.7 uF
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm