| Part Number | 74CBTLV3125DS,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 636220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 16-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Bus Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74CBTLV3125DS,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74CBTLV3125DS,118 |
|---|---|
| Maximum On Resistance | 8.4 Ohm |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Configuration | 1 x 1:1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.55 mm |
| Logic Function | Bus Switch |
| Maximum Low Level Output Current | 128 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 0.31@3V to 3.6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 50 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Inputs per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -128 mA |
| Logic Family | CBTLV |
| Package | 16SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74CBTLV3125DS,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 2.5V 3.3V 20-Bit, 2-Port High Bandwidth Bus Switch Download PDF datasheet for QS3VH16210PAG.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74CBTLV3257RGYR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74CBTLV3257DS,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element CMOS 16-IN 40-Pin BQSOP T R Download PDF datasheet for PI5C32X245BEX.pdf |
|
Integrated Device Technology | High-Speed CMOS Quadruple Bus Switch with IndiviDual Active Low Enables Download PDF datasheet for QS3125QG8.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI3B3126QEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 24-IN 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q16211DGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q3253DGVR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74CBTLV3253PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus Switch 2-Element 2-IN 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for 7WB3126MUTAG.pdf |