| Part Number | PTVS13VP1UP,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 706660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SOD-128 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS13VP1UP,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS13VP1UP,115 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 4 x 2.7 mm |
| Supplier Package | SOD-128 |
| ESD Protection | Yes |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 13 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Clamping Voltage | 21.5 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 27.9 A |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 2SOD-128 |
| Replacement Part Number | PART-PTVS13VP1UP,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB36AHE3 5BT.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1SMC13AT3.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40.2V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE47A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ18A-E3 5A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS20VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 188V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ188CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE540A-E3 54.pdf |