| Part Number | PTVS20VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 899650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS20VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS20VS1UR,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.3 A |
| Maximum Clamping Voltage | 32.4 V |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 20 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 22.2 V |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS20VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ40A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ10A-E3 61.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS15VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE68CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27AY.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 100V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ100CA-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ6.5A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB36A-E3 52.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Dual Common Anode Uni-Directional 13V 40W 3-Pin SOT-3 T R Download PDF datasheet for MMBZ16VALT1G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC39CA-E3 57T.pdf |