| Part Number | SMAJ33A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 520000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ33A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ33A-13-F |
|---|---|
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.5 A |
| Supplier Package | SMA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 33 V |
| ESD Protection | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Clamping Voltage | 53.3 V |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ33A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB6.8CA-E3 5B.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ28A-13-F.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 14V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS14VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 20V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ20CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40CAHE3 52.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB27AT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ12A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5.8V 250W 2-Pin DO-220AA Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3 84A.pdf |