| Part Number | PTVS24VP1UP,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 436640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 600W 2-Pin SOD-128 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS24VP1UP,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS24VP1UP,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 15.4 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Supplier Package | SOD-128 |
| Product Dimensions | 4 x 2.7 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| ESD Protection | Yes |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Package | 2SOD-128 |
| Replacement Part Number | PART-PTVS24VP1UP,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 4KW 2-Pin SlimSMA T R Download PDF datasheet for SMA6F13A-M3 6A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB43CAHE3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE36CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 256V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB300A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ54A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ16A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 90V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ90A.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for RSA5MGTR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ10A-E3 61.pdf |