| Part Number | PTVS6V5S1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 351960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS6V5S1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS6V5S1UR,115 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 mA |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Reverse Leakage Current | 250 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 11.2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Peak Pulse Current | 35.7 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Minimum Breakdown Voltage | 7.22 V |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6.5 V |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS6V5S1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 408V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE480A-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 600W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for BZW06-28.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ150A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS40VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ90CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ14CA-E3 52.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 200W 2-Pin SLP EP T R Download PDF datasheet for uClamp1201P.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6600W 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3_A I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S24AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB200A-E3 5B.pdf |