NACE100M16V4X5.5TR13F NIC Components
NACE100M16V4X5.5TR13F Images
Please contact us for more photos of NACE100M16V4X5.5TR13F
Part Number NACE100M16V4X5.5TR13F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.5mm) SMD 26.5 Ohm 25mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level NACE100M16V4X5.5TR13F
Datasheet download NACE100M16V4X5.5TR13F.pdf
Request Quotation for NACE100M16V4X5.5TR13F
NACE100M16V4X5.5TR13F Specifications
Lifetime 2000
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Capacitance Value 10 uF
Leakage Current 3@2Min uA
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Product Dimensions 5.5 mm
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Equivalent Series Resistance 26.5 Ohm
Ripple Current 25 mA
Package/Case 4 X 5.5(Max)
Product Diameter 4 mm