EEHZC1V680XP Panasonic
EEHZC1V680XP Images
Please contact us for more photos of EEHZC1V680XP
Part Number EEHZC1V680XP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 35V 20% (6.3 X 7.7mm) Aluminum Cylindrical Can 0.035 Ohm 1400mA 4000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1V680XP
Datasheet download EEHZC1V680XP.pdf
Request Quotation for EEHZC1V680XP
EEHZC1V680XP Specifications
Part Number EEHZC1V680XP
Capacitance Value 68 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 1400 mA
Voltage(DC) 35 V
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 4000 hr
Operating Temperature -55 to 125 °C
Equivalent Series Resistance 0.035 Ohm
Product Dimensions 7.7 mm
Leakage Current 23.8@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 7.7
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm