EEUFC1E471B Panasonic
EEUFC1E471B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E471B
Part Number EEUFC1E471B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E471B
Datasheet download EEUFC1E471B.pdf
Request Quotation for EEUFC1E471B
EEUFC1E471B Specifications
Part Number EEUFC1E471B
Package/Case 10 X 16
Lead Finish Tin
Product Dimensions 16 mm
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 470 uF
Ripple Current 1050 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 117.5@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm