EKZH250ETD681MJ16S Nippon ChemiCon
EKZH250ETD681MJ16S Images
Please contact us for more photos of EKZH250ETD681MJ16S
Part Number EKZH250ETD681MJ16S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 25V \u00b120% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.032 Ohm 1650mA 6000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKZH250ETD681MJ16S
Datasheet download EKZH250ETD681MJ16S.pdf
Request Quotation for EKZH250ETD681MJ16S
EKZH250ETD681MJ16S Specifications
Part Number EKZH250ETD681MJ16S
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Package Dimensions 10 x 16 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lifetime 6000 hr
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package/Case 10 X 16
Leakage Current 170@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.032 Ohm
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 25 Vdc
Rad Hard No
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 1650 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 680 uF
Tolerance ±20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm