16SEP330M Panasonic
16SEP330M Images
Please contact us for more photos of 16SEP330M
Part Number 16SEP330M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 4720mA 3000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEP330M
Datasheet download 16SEP330M.pdf
Request Quotation for 16SEP330M
16SEP330M Specifications
Part Number 16SEP330M
Supplier Package Radial
Leakage Current 792@2Min uA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250|260
Capacitance Value 330 uF
Termination Style Radial
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Pin Count 2
Package/Case 10 X 13(Max)
Equivalent Series Resistance 0.016 Ohm
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Ripple Current 4720 mA
Product Diameter 10 mm