EEUFC1H220 Panasonic
EEUFC1H220 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H220
Part Number EEUFC1H220
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 155mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H220
Datasheet download EEUFC1H220.pdf
Request Quotation for EEUFC1H220
EEUFC1H220 Specifications
Part Number EEUFC1H220
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 155 mA
Lead Finish Tin
Type Radial
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 11@2Min uA
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm