EEUFR1J470 Panasonic
EEUFR1J470 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1J470
Part Number EEUFR1J470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial SMD 2.5mm 284mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1J470
Datasheet download EEUFR1J470.pdf
Request Quotation for EEUFR1J470
EEUFR1J470 Specifications
Part Number EEUFR1J470
Leakage Current 29.61@2Min uA
Ripple Current 284 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Construction Cylindrical
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 11.2
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 11.2 mm
Voltage(DC) 63 V
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm