RHA1C151MCN1GS Nichicon
RHA1C151MCN1GS Images
Please contact us for more photos of RHA1C151MCN1GS
Part Number RHA1C151MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 16V 20% (8 X 6.7mm) Cylindrical 0.022 Ohm 3220mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RHA1C151MCN1GS
Datasheet download RHA1C151MCN1GS.pdf
Request Quotation for RHA1C151MCN1GS
RHA1C151MCN1GS Specifications
Part Number RHA1C151MCN1GS
Package Dimensions 8 x 6.7 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.022 Ohm
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Silver
Ripple Current 3220 mA
Package/Case 8 X 6.7
Capacitance Value 150 uF
Leakage Current 700@2Min uA
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.7 mm