EEUTA1J101B Panasonic
EEUTA1J101B Images
Please contact us for more photos of EEUTA1J101B
Part Number EEUTA1J101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 680mA 2000 hr 125\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUTA1J101B
Datasheet download EEUTA1J101B.pdf
Request Quotation for EEUTA1J101B
EEUTA1J101B Specifications
Part Number EEUTA1J101B
Voltage(DC) 63 V
Ripple Current 680 mA
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Leakage Current 63@2Min uA
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm