EKXJ401ELL560MK35S Nippon ChemiCon
EKXJ401ELL560MK35S Images
Please contact us for more photos of EKXJ401ELL560MK35S
Part Number EKXJ401ELL560MK35S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 400V \u00b120% (12.5 X 35mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 525mA 12000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXJ401ELL560MK35S
Datasheet download EKXJ401ELL560MK35S.pdf
Request Quotation for EKXJ401ELL560MK35S
EKXJ401ELL560MK35S Specifications
Part Number EKXJ401ELL560MK35S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 12.5 X 35
Capacitance Value 56 uF
Leakage Current 996@1Min|473@5Min uA
Tolerance ±20 %
Ripple Current 525 mA
Pin Count 2
Lifetime 12000 hr
Lead Pitch For Radial 5 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 12.5 x 35 mm
Voltage(DC) 400 Vdc
Lead Finish Tin
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 35 mm