EMVE500ADA100MF55G Nippon ChemiCon
EMVE500ADA100MF55G Images
Please contact us for more photos of EMVE500ADA100MF55G
Part Number EMVE500ADA100MF55G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 50V \u00b120% (6.3 X 5.2mm) Cylindrical 32mA 1000hr 105\u00b0C Cardboard T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVE500ADA100MF55G
Datasheet download EMVE500ADA100MF55G.pdf
Request Quotation for EMVE500ADA100MF55G
EMVE500ADA100MF55G Specifications
Part Number EMVE500ADA100MF55G
Leakage Current 5@2Min uA
Package Dimensions 6.3 x 5.2 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Ripple Current 32 mA
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Rad Hard No
Voltage(DC) 50 Vdc
Package/Case 6.3 X 5.2
Construction Cylindrical
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 10 uF
Mounting Surface Mount
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.2 mm