LGX2W151MELA30 Nichicon
LGX2W151MELA30 Images
Please contact us for more photos of LGX2W151MELA30
Part Number LGX2W151MELA30
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 450V 20% (25 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 880mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level LGX2W151MELA30
Datasheet download LGX2W151MELA30.pdf
Request Quotation for LGX2W151MELA30
LGX2W151MELA30 Specifications
Part Number LGX2W151MELA30
Package Dimensions 25 x 30 mm
Ripple Current 880 mA
Voltage(DC) 450 V
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Package/Case 25 X 30
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 105 °C
Termination Style Snap-In
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 150 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lifetime 5000 hr
Leakage Current 770@5Min uA
Lead Pitch For Radial 10 mm
Product Diameter 25 mm
Product Height 30 mm