ECA2AHG470 Panasonic
ECA2AHG470 Images
Please contact us for more photos of ECA2AHG470
Part Number ECA2AHG470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 100V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 165mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2AHG470
Datasheet download ECA2AHG470.pdf
Request Quotation for ECA2AHG470
ECA2AHG470 Specifications
Part Number ECA2AHG470
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Type Radial
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Leakage Current 47@2Min uA
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Ripple Current 165 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm