EKYB350ELL331MJC5S Nippon ChemiCon
EKYB350ELL331MJC5S Images
Please contact us for more photos of EKYB350ELL331MJC5S
Part Number EKYB350ELL331MJC5S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1050mA 10000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKYB350ELL331MJC5S
Datasheet download EKYB350ELL331MJC5S.pdf
Request Quotation for EKYB350ELL331MJC5S
EKYB350ELL331MJC5S Specifications
Part Number EKYB350ELL331MJC5S
Pin Count 2
Lifetime 10000 hr
Ripple Current 1050 mA
Leakage Current 115.5@2Min uA
Rad Hard No
Package/Case 10 X 12.5
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package Dimensions 10 x 12.5 mm
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm