EEE1AA330SR Panasonic
EEE1AA330SR Images
Please contact us for more photos of EEE1AA330SR
Part Number EEE1AA330SR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 10V 20% (5 X 5.4mm) SMD 43mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1AA330SR
Datasheet download EEE1AA330SR.pdf
Request Quotation for EEE1AA330SR
EEE1AA330SR Specifications
Part Number EEE1AA330SR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 5.4 mm
Package/Case 5 X 5.4
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Capacitance Value 33 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 43 mA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm