10SEP56M Panasonic
10SEP56M Images
Please contact us for more photos of 10SEP56M
Part Number 10SEP56M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 10V 20% (6.3 X 6mm) Radial Cylindrical 2.5mm 1700mA 3000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10SEP56M
Datasheet download 10SEP56M.pdf
Request Quotation for 10SEP56M
10SEP56M Specifications
Part Number 10SEP56M
Pin Count 2
Termination Style Radial
Voltage(DC) 10 V
Construction Cylindrical
Capacitance Value 56 uF
Equivalent Series Resistance 0.045 Ohm
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Ripple Current 1700 mA
Max Processing Temp 250|260
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Mounting Through Hole
Leakage Current 280@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 6(Max)
Product Diameter 6.3 mm