EEEHA1C471P Panasonic
EEEHA1C471P Images
Please contact us for more photos of EEEHA1C471P
Part Number EEEHA1C471P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 340mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHA1C471P
Datasheet download EEEHA1C471P.pdf
Request Quotation for EEEHA1C471P
EEEHA1C471P Specifications
Part Number EEEHA1C471P
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 340 mA
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 75.2@2Min uA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm