EEUFM1H101BJ Panasonic
EEUFM1H101BJ Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H101BJ
Part Number EEUFM1H101BJ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 870mA 3000 hr 105\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H101BJ
Datasheet download EEUFM1H101BJ.pdf
Request Quotation for EEUFM1H101BJ
EEUFM1H101BJ Specifications
Part Number EEUFM1H101BJ
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Product Dimensions 11.5 mm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 100 uF
Leakage Current 50@2Min uA
Tolerance 20 %
Ripple Current 870 mA
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Max Processing Temp 250 to 260
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm