EMZA160ADA100MD61G Nippon ChemiCon
EMZA160ADA100MD61G Images
Please contact us for more photos of EMZA160ADA100MD61G
Part Number EMZA160ADA100MD61G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V \u00b120% (4 X 5.8mm) Cylindrical 1.35 Ohm 90mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMZA160ADA100MD61G
Datasheet download EMZA160ADA100MD61G.pdf
Request Quotation for EMZA160ADA100MD61G
EMZA160ADA100MD61G Specifications
Part Number EMZA160ADA100MD61G
Lifetime 2000 hr
Equivalent Series Resistance 1.35 Ohm
Tolerance ±20 %
Pin Count 2
Package Dimensions 4 x 5.8 mm
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Ripple Current 90 mA
Package/Case 4 X 5.8
Leakage Current 3@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 10 uF
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 Vdc
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm