EEUED2V330SB Panasonic
EEUED2V330SB Images
Please contact us for more photos of EEUED2V330SB
Part Number EEUED2V330SB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 350V 20% (16 X 20mm) Radial Cylindrical 7.5mm 640mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2V330SB
Datasheet download EEUED2V330SB.pdf
Request Quotation for EEUED2V330SB
EEUED2V330SB Specifications
Part Number EEUED2V330SB
Capacitance Value 33 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 350 V
Construction Cylindrical
Package/Case 16 X 20
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Leakage Current 703@2Min uA
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Dimensions 16 x 20
Ripple Current 640 mA
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm