UVR1A222MPD Nichicon
UVR1A222MPD Images
Please contact us for more photos of UVR1A222MPD
Part Number UVR1A222MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 10V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1100mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1A222MPD
Datasheet download UVR1A222MPD.pdf
Request Quotation for UVR1A222MPD
UVR1A222MPD Specifications
Part Number UVR1A222MPD
Termination Style Radial
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Package/Case 10 X 20
Voltage(DC) 10 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 1100 mA
Capacitance Value 2200 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm