ECA1EM331 Panasonic
ECA1EM331 Images
Please contact us for more photos of ECA1EM331
Part Number ECA1EM331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 390mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EM331
Datasheet download ECA1EM331.pdf
Request Quotation for ECA1EM331
ECA1EM331 Specifications
Part Number ECA1EM331
Ripple Current 390 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Leakage Current 82.5@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 330 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 8 X 11.5
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm