NRES220M35V5X7F NIC Components
NRES220M35V5X7F Images
Please contact us for more photos of NRES220M35V5X7F
Part Number NRES220M35V5X7F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 35V 20% (5 X 7mm) Radial 2mm 9.05 Ohm 47mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRES220M35V5X7F
Datasheet download NRES220M35V5X7F.pdf
Request Quotation for NRES220M35V5X7F
NRES220M35V5X7F Specifications
Part Number NRES220M35V5X7F
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 5 X 7
Rad Hard No
Product Dimensions 7 mm
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 47 mA
Equivalent Series Resistance 9.05 Ohm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 22 uF
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Lifetime 1000
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Product Diameter 5 mm
Product Height 7 mm