EEUFM1C681L Panasonic
EEUFM1C681L Images
Please contact us for more photos of EEUFM1C681L
Part Number EEUFM1C681L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 16V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1560mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1C681L
Datasheet download EEUFM1C681L.pdf
Request Quotation for EEUFM1C681L
EEUFM1C681L Specifications
Part Number EEUFM1C681L
Package/Case 8 X 20
Capacitance Value 680 uF
Lead Finish Tin
Leakage Current 108.8@2Min uA
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Type Radial
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Ripple Current 1560 mA
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm