EEVFK1E222M Panasonic
EEVFK1E222M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1E222M
Part Number EEVFK1E222M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1E222M
Datasheet download EEVFK1E222M.pdf
Request Quotation for EEVFK1E222M
EEVFK1E222M Specifications
Part Number EEVFK1E222M
Capacitance Value 2200 uF
Voltage(DC) 25 V
Max Processing Temp 230
Lead Finish Tin
Ripple Current 1800 mA
Package/Case 16 X 16.5
Leakage Current 550@2Min uA
Product Dimensions 16.5 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm