EEE1VA101XAP Panasonic
EEE1VA101XAP Images
Please contact us for more photos of EEE1VA101XAP
Part Number EEE1VA101XAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 35V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 132mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1VA101XAP
Datasheet download EEE1VA101XAP.pdf
Request Quotation for EEE1VA101XAP
EEE1VA101XAP Specifications
Part Number EEE1VA101XAP
Ripple Current 132 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 7.7 mm
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 6.3 X 7.7
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 35 V
Leakage Current 35@2Min uA
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm