UUD1E331MNL1GS Nichicon
UUD1E331MNL1GS Images
Please contact us for more photos of UUD1E331MNL1GS
Part Number UUD1E331MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 10mm) SMD 450mA 5000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUD1E331MNL1GS
Datasheet download UUD1E331MNL1GS.pdf
Request Quotation for UUD1E331MNL1GS
UUD1E331MNL1GS Specifications
Part Number UUD1E331MNL1GS
Max Processing Temp 250
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 25 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 8 X 10
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 82.5@2Min uA
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Ripple Current 450 mA
Construction Cylindrical
Product Dimensions 10 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm