ECA1CHG682 Panasonic
ECA1CHG682 Images
Please contact us for more photos of ECA1CHG682
Part Number ECA1CHG682
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 6800uF 16V 20% (16 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1780mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CHG682
Datasheet download ECA1CHG682.pdf
Request Quotation for ECA1CHG682
ECA1CHG682 Specifications
Part Number ECA1CHG682
Capacitance Value 6800 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 31.5
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Leakage Current 1088@2Min uA
Product Dimensions 31.5 mm
Rad Hard No
Ripple Current 1780 mA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 31.5 mm