| Part Number | UPW2A680MPD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 672280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 68uF 100V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 490mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UPW2A680MPD |
| Datasheet download |
| Part Number | UPW2A680MPD |
|---|---|
| Product Dimensions | 20 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Leakage Current | 4@1Min uA |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 68 uF |
| Ripple Current | 490 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 10 X 20 |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-UPW2A680MPD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.025 Ohm 1800mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCD0K470R.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 180uF 63V \u00b120% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1150mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-630ELL181MJ20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 100mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1JHG330.pdf |
|
Dubilier Components | DBLCEBM1050 TA2.5MM CAP,LF,ALU,10UF,50V, Download PDF datasheet for CEBM1050 TA2.5MM.pdf |
|
Panasonic | CAP ALU 220UF 16V 20PERCENT OSCON - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 50V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 3160mA 7000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFM1H681L.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 160V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 320mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2CM470.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 1uF 100V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 15mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVZ2A010MDD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (10 X 10.2mm) SMD 94mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHD1H101P.pdf |
|
Sanyo | Cap Aluminum 100uF 50V \u00b120% (8 X 10.2mm) Cylindrical 0.22 Ohm 400mA 2000hr 105\u00b0C Carrier T R Download PDF datasheet for 50CE100KXT.pdf |