EMVH250ADA221MHA0G Nippon ChemiCon
EMVH250ADA221MHA0G Images
Please contact us for more photos of EMVH250ADA221MHA0G
Part Number EMVH250ADA221MHA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.4 Ohm 220mA 2000hr 125\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVH250ADA221MHA0G
Datasheet download EMVH250ADA221MHA0G.pdf
Request Quotation for EMVH250ADA221MHA0G
EMVH250ADA221MHA0G Specifications
Part Number EMVH250ADA221MHA0G
Leakage Current 55@2Min uA
Lifetime 2000 hr
Tolerance ±20 %
Package/Case 8 X 10
Operating Temperature -40 to 125 °C
Pin Count 2
Capacitance Value 220 uF
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 245 °C
Construction Cylindrical
Ripple Current 220 mA
Equivalent Series Resistance 0.4 Ohm
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 25 Vdc
Package Dimensions 8 x 10 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm