| Part Number | EEUFR1H561 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 388760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 560uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2660mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFR1H561 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFR1H561 |
|---|---|
| Leakage Current | 280@2Min uA |
| Ripple Current | 2660 mA |
| Package/Case | 12.5 X 25 |
| Capacitance Value | 560 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 25 mm |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 25 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFR1H561 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1A102.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1V681.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPXE100ARA331MH801 CAPACITOR (HF) Download PDF datasheet for APXE100ARA331MH801.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 56uF 63V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.03 Ohm 1800mA 5000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEHZA1J560P.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (8 X 6.2mm) SMD 150mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UWF1V470MCL1GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY250ADA470MF551 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 180uF 4V 20% 2917 J-Lead Flat 0.012 Ohm 5600mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for EEFCX0G181XR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 3000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1V471B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 35V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 100mA 2000h 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA1VN330UB.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-630EC3121MH20D CM1 CAPACITOR Download PDF datasheet for EKY-630EC3121MH20D.pdf |