EEFGX0E471R Panasonic
EEFGX0E471R Images
Please contact us for more photos of EEFGX0E471R
Part Number EEFGX0E471R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 2.5V 20% 2917 Flat 0.003 Ohm 10200mA 2000hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFGX0E471R
Datasheet download EEFGX0E471R.pdf
Request Quotation for EEFGX0E471R
EEFGX0E471R Specifications
Part Number EEFGX0E471R
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Leakage Current 117.5@2Min uA
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.003 Ohm
Voltage(DC) 2.5 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 470 uF
Ripple Current 10200 mA
Supplier Package 2917
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm