ECA1EM102B Panasonic
ECA1EM102B Images
Please contact us for more photos of ECA1EM102B
Part Number ECA1EM102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 850mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EM102B
Datasheet download ECA1EM102B.pdf
Request Quotation for ECA1EM102B
ECA1EM102B Specifications
Part Number ECA1EM102B
Leakage Current 250@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Ripple Current 850 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm