| Part Number | NACEW470M16V6.3X5.5TR13F |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 330760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5.5mm) SMD 5.65 Ohm 48mA 1000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NACEW470M16V6.3X5.5TR13F |
| Datasheet download |
| Part Number | NACEW470M16V6.3X5.5TR13F |
|---|---|
| Ripple Current | 48 mA |
| Package/Case | 6.3 X 5.5(Max) |
| Max Processing Temp | 250 |
| Leakage Current | 7.52@2Min uA |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Equivalent Series Resistance | 5.65 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Tolerance | 20 % |
| MSL Level | 1 |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Construction | Cylindrical |
| Product Dimensions | 5.5 mm |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-NACEW470M16V6.3X5.5TR13F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) Aluminum Cylindrical Can 0.03 Ohm 1400mA 4000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEHZC1E101XP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSC6R3ELL152MJB5S CAPACITOR Download PDF datasheet for APSC6R3ELL152MJB5S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSC2R5ETD821MH081 CAPACITOR (HF) - |
|
Vishay | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.3mm) SMD 8 Ohm 16mA 2000 hr 105\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for MAL215375109E3.pdf |
|
Surge Components | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 555mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for RXW471M1ABK-0811S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 35V 20% 2917 J Lead Flat 0.04 Ohm 3200mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCS1V100R.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH160ELL101ME111 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.4mm) SMD 60mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFC1C100R.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 490mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UVR1J221MPD1TD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 5000mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 25SVPF330M.pdf |