UVR1V471MPD Nichicon
UVR1V471MPD Images
Please contact us for more photos of UVR1V471MPD
Part Number UVR1V471MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 650mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1V471MPD
Datasheet download UVR1V471MPD.pdf
Request Quotation for UVR1V471MPD
UVR1V471MPD Specifications
Part Number UVR1V471MPD
Package/Case 10 X 16
Capacitance Value 470 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 650 mA
Mounting Through Hole
Product Dimensions 16 mm
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm