16CE47BS Sanyo
16CE47BS Images
Please contact us for more photos of 16CE47BS
Part Number 16CE47BS
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.4mm) Cylindrical 68mA 2000hr 85\u00b0C Carrier T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16CE47BS
Datasheet download 16CE47BS.pdf
Request Quotation for 16CE47BS
16CE47BS Specifications
Part Number 16CE47BS
Pin Count 2
Operating Temperature -40 to 85 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin|Bismuth
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Package Dimensions 6.3 x 5.4 mm
Rad Hard No
Tolerance ±20 %
Maximum Processing Temperature 250 °C
Leakage Current 7.52@2Min uA
Voltage(DC) 16 Vdc
Ripple Current 68 mA
Package/Case 6.3 X 5.4
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.4 mm