16SVP330M Panasonic
16SVP330M Images
Please contact us for more photos of 16SVP330M
Part Number 16SVP330M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 4720mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVP330M
Datasheet download 16SVP330M.pdf
Request Quotation for 16SVP330M
16SVP330M Specifications
Part Number 16SVP330M
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current
Package/Case 10 X 12.6
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 16 V
Equivalent Series Resistance 0.016 Ohm
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Ripple Current 4720 mA
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.6 mm